Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Tomaszowie Lubelskim

Otwarcie ogrodu sensorycznego

Otwarcie ogrodu sensorycznego

9 czerwca b.r., przy budynku Lokalnego Centrum Wspierająco – Aktywizującego przy ul. Mickiewicza 1 w Tomaszowie Lubelskim został otwarty ogród sensoryczny.

Ogród sensoryczny to miejsce, w którym znajdujące się tam rośliny, zewnętrzne instrumenty muzyczne, specjalnie utworzone ścieżki oddziałują bezpośrednio na zmysły (wzroku, smaku, węchu, dotyku, słuchu). W jego skład wchodzą: ogród zapachów, w którym dominują rośliny i zioła o szczególnie intensywnym bukiecie zapachowym: m.in. lawendy, mięta, bazylia; ogród faktur dotykowych, utworzony z roślin o różnych strukturach: aksamitnych, kolczastych, gładkich, chropowatych, oddziałujących na receptory czuciowe zlokalizowane na dłoniach; ogród smaku, który tworzą rośliny jadalne – m.in. sałaty, maliny, truskawki, poziomki, porzeczki, jagody; ogród barw, który został skomponowany z różnokolorowych roślin i kwiatów: od czarnych, przez fioletowe, niebieskie, różowe, pomarańczowe, żółte aż po białe, stanowiących szczególnie atrakcyjne źródło wrażeń wzrokowych. Znajdziemy tam również ogród dźwięków, w którym odgłosy dzwonków, ptaków, dzwonów rurowych, szumiących roślin oraz płynącej wody gwarantują relaksację i odpoczynek, dający wrażenie przebywania w głębi lasu. W centrum ogrodu znajduje się ścieżka sensoryczna, na którą składają się segmenty wypełnione różnymi rodzajami podłoża: piasku, kamieni, szyszek, drewna, trawy – pobudzają one receptory dotykowe w stopach, a dodatkowo rozwijają równowagę i koordynację ruchową. Jest ona w sposób szczególny użyteczna do terapii dzieci z dysfunkcjami narządu wzroku, dzięki czemu mogą ćwiczyć poruszanie się po zróżnicowanym terenie: w lesie, na plaży, w górach.

Rośliny zostały umieszczone na wysokości dostępnej również dla osób poruszających się na wózkach. Dzięki temu mogą one namacalnie poznawać rośliny o ciekawej strukturze bądź budowie oraz intensywnym zapachu.

Jesteśmy pewni, że ogród utworzony wspólnie przez rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, a także pracowników będzie wzbogacał codzienną terapię i edukację prowadzoną w placówce. Każdą jego częścią opiekuje się wyznaczona grupa dzieci i młodzieży, dbając i pielęgnując znajdujące się tam rośliny.

Skip to content